Léčba závislosti na alkoholu

Alkohol je běžnou součástí naší společnosti, je také zároveň návykovou látkou, na které může vzniknout silná závislost. Rozlišit pití „s mírou“ od toho škodlivého může být někdy velmi náročné. Závislost na alkoholu se může rozvíjet dlouho a poměrně nenápadně. Není žádným selháním, pokud se alkohol nedaří držet pod kontrolou a říct si o pomoc, pro sebe či své blízké, naopak ukazuje velké odhodlání.

Jak poznat závislost na alkoholu?

Nadměrné pití alkoholu negativně ovlivňuje všechny aspekty lidského života. U člověka, který je závislý, můžete pozorovat některé příznaky závislosti na alkoholu, jako například: zanedbávání povinností kvůli pití, zvyšování dávky a lhaní o množství vypitého alkoholu, zvýšenou agresivitu pod vlivem nebo abstinenční příznaky, pokud alkohol nemá. Pro okolí ovšem může být náročné si pití v počátku všimnout, jelikož je typické, že jej lidé skrývají.

Závislost na alkoholu se také projevuje častými myšlenkami na alkohol, ztrátou kontroly nad vypitým množstvím, vynecháváním zájmů, nutností se napít hned ráno a možnými výpadky paměti – těm se někdy říká „okénka“.

Kromě dopadů na společenský život a psychický stav má alkohol vliv i na fyzické zdraví. Dlouhodobá konzumace alkoholu se může projevit jako problémy s játry, někdy i žaludkem či žlučníkem.

Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

V případě, že máte strach o sebe nebo někoho ve vašem okolí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Není třeba se obávat nebo se za něco stydět.

V NEO centru nabízíme velmi individuální přístup ke každému našemu klientovi a zaručujeme naprosté soukromí a diskrétnost. Na osobním setkání vždy vaši konkrétní situaci pečlivě zhodnotíme a nabídneme vám to nejlepší řešení pro vás. V boji proti závislosti na alkoholu vám nabízíme jak možnost ambulantní, tak pobytové (rezidenční) léčby. Než se ovšem domluvíme na podobě naší spolupráce, je pro nás vždy důležité vás poznat a dozvědět se o vašem problému více.

Pokud se rozhodnete pro naší pobytovou léčbu, nabízíme vám intenzivní psychoterapeutický program, který kombinuje nejnovější přístupy k terapii závislostí a tradiční postupy metody 12 kroků, což je celosvětově uznávaná metoda svépomocné skupiny Anonymních Alkoholiků. Zároveň je součástí pobytu i meditace Vipassana, což je v České republice naprosto unikátní. Meditace nás učí schopnosti nahlédnout do vlastního nitra, najít klid a zorientovat se ve vlastních emocích a myšlenkách, což je (nejen) pro závislého člověka zásadní.

Součástí programu NEO centra je skupinová i individuální terapie a prevence relapsu. Ve skupinové terapii je možnost sdílet své problémy, emoce a myšlenky s ostatními klienty. To s sebou přináší jedinečnou příležitost získat náhled díky ostatním, a i zpětnou vazbu na vlastní chování. V naší léčbě jsou pohromadě klienti s různými závislostmi, věříme, že všechny mají společné prvky a pracovat s nimi pohromadě je dle našich zkušeností pro klienty prospěšné.

Léčba závislosti na alkoholu se zaměřuje na identifikování a změnu chování a příčin, které závislosti v první řadě způsobily. Je to náročný a individuální proces. Je ovšem důležité se naučit čelit situacím i ve střízlivosti. K naší práci patří i to, že si uvědomujeme, že alkohol je ve světě přítomný na každém rohu. Součástí práce s problémy s užíváním legálních návykových látek tedy není je ignorovat, ale s klienty intenzivně pracujeme na tom, jak zvládat společenské situace i případný tlak okolí.

Pokud si stále nejste jisti, jakou pomoc a zda ji potřebujete, nebo máte jakékoliv dotazy, rozhodně nás neváhejte telefonicky či elektronicky kontaktovat. Rádi zodpovídáme jakékoliv vaše dotazy ohledně léčby závislosti na alkoholu (či jiných látkách) v našem zařízení.