Deník - váš průvodce změnou

Autor: Martina Vančurová
12.2021

Když se pouštíte do změny, častým doporučením bývá vyhledat si osobu, která vás v ní bude podporovat, a nebo ještě lépe mít takových lidí celou skupinu, protože vám proces změny usnadní. Je to pravda. Ale pravda také je, že ne každý je na to připraven, nebo se považuje za introverta a odmítá s kýmkoliv ohledně svých závazků cokoliv sdílet. Jestli je to právě váš případ, řešením by pro vás mohl být deník. Avšak nejen pro vás. Deník vám bude nápomocen i v případě, že své parťáky pro změnu máte.

Každý z nás má nějakou představu, co je to deník. Pro někoho jsou to sáhodlouhé výlevy srdce, pro jiného zápisy ve stylu slohové práce. Kdo by se s tím chtěl piplat a ještě k tomu každý den? Třeba jste taky slyšeli, že v některých programech dává klient číst svůj deník terapeutovi. Vidina, že někdo bude číst váš zápis pak může vzbudit obavy typu „To tam nemůžu napsat“, „Co když tam budu mít hrubku“ a podobně.

Deník vám může být nápomocný v mnoha ohledech:

  • Uvidíte, co se vám honí hlavou – získáte přístup ke svým myšlenkám.
  • Uvidíte, jak se cítíte – získáte přístup ke svým emocím.
  • Uvidíte, jak se chováte – získáte přehled o svých činech.


To vše samozřejmě za podmínky, že o výše zmíněných budete psát. Z nelogičností, nevzhledného písma, nedokončených vět a neshod podmětu s přísudkem si nic nedělejte. Nikdo jiný to po vás ne-bude číst. Děláte to jen pro sebe. Abyste vytáhli na světlo to, co je uvnitř, posvítili si na to a lépe poznali sami sebe. Taky se vám ulehčí.

To je ale přesně to, co se mi nechce! Rýpat se v sobě,“ můžete namítnout. Dobře, dobře. Zkuste tedy deník použít jako záznam toho, co jste docílili, jako prostředek monitorování kontinuity své změny. Deník, tedy každodenní záznam, totiž přitáhne vaši pozornost k tomu, co jste si určili jako svou pri-oritu. Je svědkem toho, zda plníte svá předsevzetí. Bude to mít černé na bílém a jen tak ho neoblafnete.

Existuje skvělá kniha, který vás naučí, jak si deník vést. Jmenuje se Metoda BulletJournal a napsal ji Ryder Carrol. V podtitulu čtenáře nabádá:
Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek. Skvělá je proto, že přesně tohle umí. Ukáže vám,  jak si vytvořit deníkový záznam, který bude šitý na míru právě vám a vašim potřebám.

Tato kniha představuje metodu, která je systematická a zároveň flexibilní. Nebude vás svazovat, dá vám potřebnou svobodu, ale podpoří vás v tom, abyste byli efektivní. Je i pro ty, kteří nejsou žádní psavci. Pracuje totiž s heslovitostí, odrážkami a stručností. Přitom si ji pochvalují i ti, kterým leží na srdci literární nebo dokonce výtvarná stránka jejich zápisků. Mám ověřeno na vlastní kůži, že stojí za to. Podívejte se sami ZDE.