Burn-out (Syndrom vyhoření)

Syndrom vyhoření je psychický stav, který jde ve zkratce popsat jako vyčerpání. Může se projevovat nejen psychicky, ale i fyzicky a ovlivňuje i vztahy a sociální život. Syndrom vyhoření v práci se může objevit zejména u profesí, které obsahují práci či kontakt s lidmi. Častý je například syndrom vyhoření u učitelů, doktorů, sociálních pracovníků, manažerů, právníků a dalších. Neobvyklý není ani syndrom vyhoření na mateřské nebo syndrom vyhoření ve vztahu.

Příznaky syndromu vyhoření

 

Příznaky může pozorovat vaše okolí, ale zejména je důležité, abyste byli pozorní sami k sobě. Vyhoření může být velmi náročné zachytit již v začátcích, jeho příznaky v posledních fázích mohou být zejména:

  • Únava a pokles výkonu
  • Deprese a úzkosti
  • Pocity prázdnoty a ztráta motivace
  • Zhoršení paměti
  • Špatný spánek
  • Neschopnost uvolnit se
  • Zhoršení mezilidských vztahů

Jednou z tendencí, jak vyhoření řešit, může být užívání návykových látek, které zdánlivě situaci řeší. Dlouhodobě ovšem situaci zhoršují a ke zlepšení nedochází.

Syndrom vyhoření léčba

 

Během léčby syndromu vyhoření je zásadní nalezení zdrojů energie ve vašem životě a obnovení a práce na vztazích. To může spočívat v hledání smysluplné činnosti, identifikaci zájmů a celkové změně životního stylu.

V Neocentru nabízíme velmi individuální přístup ke každému našemu klientovi a zaručujeme naprosté soukromí a diskrétnost. Na osobním setkání vždy vaši konkrétní situaci pečlivě zhodnotíme a nabídneme vám to nejlepší řešení pro vás. V boji proti syndromu vyhoření vám nabízíme jak možnost ambulantní, tak pobytové (rezidenční) léčby. Než se ovšem domluvíme na podobě naší spolupráce, je pro nás vždy důležité vás poznat a dozvědět se o vašem problému více.

Součástí programu Neocentra je skupinová i individuální terapie. Ve skupinové terapii je možnost sdílet své problémy, emoce a myšlenky s ostatními klienty. To s sebou přináší jedinečnou příležitost získat náhled díky ostatním, a i zpětnou vazbu na vlastní chování. V naší léčbě jsou pohromadě klienti s různými závislostmi, věříme, že mají společné prvky i s vyhořením a pracovat s nimi pohromadě je dle našich zkušeností pro klienty prospěšné.

Pokud si stále nejste jisti, jakou pomoc a zda ji potřebujete, nebo máte jakékoliv dotazy, rozhodně nás neváhejte telefonicky či elektronicky kontaktovat. Rádi zodpovídáme jakékoliv vaše dotazy ohledně léčby syndromu vyhoření či dalších obtíží.