Existenciální krize
Jsou dny, kdy se všechno zdá tak trochu černější, slunce svítí míň a my nahlížíme sami na sebe a na své vlastní bytí s pochybnostmi. Výkyvy nálad se mohou objevovat, jakmile ale negativní pocit a pohled na svět přetrvává v řádu týdnů, nebo dokonce déle, objevuje se existenciální krize. Na existenciální krizi je člověk sám, odehrává se hluboko v jeho nitru, a to navzdory tomu, že mu “vlastně nic nechybí”. V tom spočívá hlavní rozdíl s krizí existenční, která má velmi konkrétní obrysy a od prvního okamžiku dopadá nejen na jedince, ale i jeho okolí.


Jak rozpoznat existenciální krizi?
Existenciální krizi lze označit jako jakýsi zlom ve vnitřním světě – přerod v rámci kterého přestane náš život tak, jak je, dávat smysl. Dostavují se pocity prázdnoty, marnosti, strachu, letargie, úzkosti a snižuje se sebevědomí i koncentrace. Katalyzátorem takového přeladění může být prakticky cokoli, nejčastěji se ale jedná o ztráty (blízkých, zdraví) a změny (rozvod), včetně těch, které lze za běžné situace považovat za pozitivní (změna práce, porod).
Osobní krize často prochází typickým vývojem od popření, přes protest, bilancování až k řešení na rovině vnitřní i vnější. První stupeň – popření, mívá vůbec nejsilnější vyjádření. Člověk procházející traumatickým šokem ze ztráty vnitřní integrity a snaží se utéct od svých pocitů – k zvýšení pracovního tempa, víře, alkoholu a jiným návykovým látkám. Asi nejtypičtějším tlumičem existenciální krize je právě alkohol, který ale zároveň potlačuje funkci předního laloku a znemožňuje tak posun k řešení, prohlubuje úzkosti a zhoršuje kvalitu spánku. Výsledkem pak bývají dloudobé (latentní) osobní krize, které dalece přesahují běžný rámec 6-8 týdnů a mohou skončit až u psychických poruch, jako je deprese, a fyzických následků v podobě snížené imunity a dalších chronických chorob.
Řešení
Cílem terapie v NEO Centru je podpora klienta v nalezení hlavních katalyzátorů krize a navedení na cestu hledání místo utíkání. Společně se snažíme pochopit vzorce chování, které vedly k tomuto životnímu zlomu a které by mohly dál negativně ovlivňovat klientův život. Výchozím bodem je podrobná individuální analýza s terapeutem. Klient sám si následně určí své cíle na základě vlastních pocitů, možností a situace. Věříme, že kromě individuálních terapií hrají důležitou roli i skupinová sezení, která dávají příležitost ke sdílení hluboké zkušenosti s jinými typy náročných životních situací. Stěžejní roli hraje i podpora a motivace ke změně životního stylu – jinými slovy: zvýšení odolnosti proti psychické zátěži na fyziologické úrovni. Ve zdravém těle zdravý duch totiž zdaleka není jen otřepaná fráze. Součástí léčby v NEO Centru jsou tak i možnosti akupunktury a meditace Vipassana. Klienta jednoduše vybavujeme co nejširším spektrem praktických nástrojů pro další život PO vyřešení krize.

Nacházíte se na rozcestí a nevíte, kudy dál?
Existenciální krize se může zdát snadnější ignorovat, z hloubek beznaděje je ale potom o to těžší se vracet. Spojte se s námi, telefonicky nebo elektronicky, a řekněte životu znovu ANO. Rádi zodpovíme jakékoliv vaše dotazy ohledně přístupu NEO Centra k řešení existenciální krize.
Formy poskytované léčby
NEO Centrum nabízí svým klientům dva způsoby, jak řešit situaci, ve které se ocitli. Záleží na konkrétních potřebách jednotlivých klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu, kterou jim hodlají věnovat. Mohou si zvolit jak pobyt na jedné z našich privátních pražských klinik nebo ambulantní péči, kdy se pravidelně schází za svým terapeutem osobně nebo online.
Náš tým

Spoluzakladatel NEO CentraOdborný ředitel NEO CentraPsychologKvalifikovaný adiktologPsychoterapeut
Zkušený terapeut s dlouholetou praxí, přední český adiktolog a zakladatel vůbec prvního doléčovacího centra pro závislé v České republice. Zaměřuje se hlavně na prevenci relapsu.

Ředitel Kliniky 2Terapeut
Jiří má dlouholeté zkušenosti z léčeben i soukromé praxe. Věnuje se jak individuálním, tak skupinovým a párovým terapiím, při kterých vychází zejména z existenciálního přístupu.

Terapeut rezidenčního a individuálního programu
Své pracovní zkušenosti sbírala jako sociální pracovník v kontaktním centru pro drogově závislé a jako členka terénního týmu pro práci s lidmi ve vyloučených lokalitách ČR.

Terapeut rezidenčního a individuálního programu
Michal pracoval v sociální oblasti s lidmi s duševním onemocněním a lidmi s tělesným i mentálním postižením. V psychiatrické léčebně poskytoval skupinové i individuální psychoterapie na oddělení akutní a následné péče.

KoterapeutkaKoordinátorka pro vstupní kontakt s klienty
Tereza pracovala jako lektorka primární prevence na základních a středních školách a několik let se věnovala práci s dětmi s autismem. Zkušenosti má i z organizace Fokus a z Kliniky adiktologie.

Koučka
Martina pomáhá klientům najít rovnováhu životního stylu, řešit existenciální krize, vyhoření, rodinné i partnerské vztahy. Při práci využívá mindfulness, jako metodu napomáhající k lepšímu zvládání života.

PsycholožkaTerapeutka
Čerpá ze své praxe s mladistvými a jejich rodinami, i ze své soukromé praxe, kde se věnovala dospělým s úzkostnými stavy, panickými poruchami, depresivními stavy, potížemi spojenými s nízkým sebevědomím, atypickou strukturou osobnosti.
Proč NEO Centrum




