Fobie

Strach je jednou z našich základních, přirozených a sebezáchovných emocí, která slouží k včasné aktivaci tělesného systému v momentech ohrožení. Ve chvíli, kdy je strach chorobný, přestává plnit ochrannou funkci a naopak nám komplikuje každodenní život, v tomto případě mluvíme o fobii.

Fobie patří mezi nejrozšířenější úzkostné poruchy. Jedná se o přetrvávající a objektivně přehnaný strach z objektů nebo situací. Rozlišujeme okolo 500 různých typů fobií, přičemž jimi trpí až 10% populace.

Lidé se obávaným situacím nebo podnětům snaží přirozeně vyhýbat, pokud to není možné, prožívají až paralyzující nepříjemné pocity, které mohou být příčinou vzniku panických atak. Pomoc odborníků lidé většinou vyhledávají až v momentě, kdy fobie zasahuje do fungování jejich běžného života.

Jak poznáte fobii?

  • Prožíváte silný až paralyzující strach v nějaké konkrétní situaci nebo při pouhé vzpomínce na ni?
  • Pociťujete fyzické projevy jako třes rukou, pocení, bušení srdce nebo pocity na zvracení, v souvislosti s věcí nebo situací, které se bojíte?
  • Snažíte se takové situaci vyhnout, což vás omezuje v běžných aktivitách?

Pokud jste si na některou z výše uvedených otázek odpověděli kladně, je možné, že se u vás projevují symptomy fobie. Pro další posouzení je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Věděli jste?

Mezi nejběžnější fobie patří strach ze zvířat, výšek, otevřených nebo uzavřených prostorů, ale i sociálních situací, jako je například vystupování na veřejnosti nebo seznamování se s novými lidmi. Existuje take mnoho dalších fobií, které jsou poměrně časté.

Potýkáte se s fobií?

Týká se výše uvedené právě vás nebo někoho z vašich blízkých? Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem s jakýmikoliv dotazy ohledně možností léčby fobií nebo s obavami, zda vy nebo někdo z vašich blízkých potřebuje pomoc.     Proto jsme tu! Nejdůležitější je, že jste si vědomi svých obtíží a máte vůli je řešit. Specialisté v NEO Centru vám rádi pomohou. Spojte se s námi, ať už telefonicky nebo elektronicky. Zodpovíme vám jakékoliv dotazy ohledně možností terapie.

Kontaktujte nás

Neváhejte nás telefonicky či elektronicky kontaktovat. Rádi vám odpovíme na dotazy týkající se léčby a poradíme s možnostmi terapie v NEO Centru.

Specialisté pro tuto službu

PhDr. Kateřina Marklová

Odborná ředitelka NEO Centra, Ředitelka K1, Klinická psycholožka, Psychoterapeutka

Bc. Jiří Vacek, MBA

Ředitel Kliniky 2, Terapeut

 

Michael Ramon Bruer

Terapeut

 

Mgr., MgA. Markéta Čermáková

Ředitelka ambulance, Psycholožka, Psychoterapeutka

Mgr. et Bc. Markéta Bolková

Adiktoložka, Zdravotní sestra

Mgr. Miroslava Pešlová

Klinická psycholožka, Terapeutka

Mgr. Aneta Ublaničová

Psycholožka, Terapeutka

Mgr. et Bc. Markéta Bolková

Adiktoložka, Zdravotní sestra

Mgr. Miroslava Pešlová

Klinická psycholožka, Terapeutka

Varianty poskytované léčby

NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení: program na ambulantní klinice (včetně osobních nebo online sezení) nebo program na pobytových klinikách. Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu a péče, kterou chtějí věnovat sami sobě. Nabízíme služby na pobytových klinikách také pro anglicky mluvící klientelu.

Pobytové kliniky

Moderní, all inclusive prostředí ve vysokém standardu, v odlehlé části Prahy, určené pro malou skupinu klientů.

Ambulantní léčba

Ambulance NEO Centra vám nabízí okamžitou pomoc při řešení vašich problémů prostřednictvím individuálních, párových a rodinných terapií, poradenství ​a koučinku.