Fobie

Strach je jednou z našich základních, přirozených a sebezáchovných emocí, která slouží k včasné aktivaci tělesného systému v momentech ohrožení. Ve chvíli, kdy je strach chorobný, přestává plnit ochrannou funkci a naopak nám komplikuje každodenní život, mluvíme o fobii. 

Fobie patří mezi nejrozšířenější úzkostné poruchy. Jedná se o přetrvávající a objektivně přehnaný strach z objektů nebo situací. Rozlišujeme okolo 500 různých typů fobií, přičemž jimi trpí až 10% populace.

Lidé se obávaným situacím nebo podnětům snaží přirozeně vyhýbat, pokud to není možné, prožívají až paralyzující nepříjemné pocity, které mohou být vznikem panických atak. Pomoc odborníků lidé většinou vyhledávají až v momentě, kdy fobie zasahuje do fungování jejich života.

Jak poznáte fobii?

  • Prožíváte silný až paralyzující strach v nějaké konkrétní situaci nebo při pouhé vzpomínce na ni?
  • Máte pak fyzické projevy jako třes rukou, pocení, bušení srdce nebo pocity na zvracení?
  • Snažíte se takové situaci vyhnout, což vás omezuje v běžných aktivitách? 

 

Pokud jste si na většinu otázek odpověděli kladně, projevují se u vás symptomy fobie. Pro další posouzení je vhodné vyhledat odbornou pomoc. 

Věděli jste?

 
Mezi nejběžnější fobie patří strach ze zvířat, výšek, otevřených nebo uzavřených prostorů, ale i sociálních situací, jako je například vystupování na veřejnosti nebo seznamování se s novými lidmi.

Potýkáte se s fobií?

Týká se výše uvedené právě vás? Pokládáte si další otázky, protože si nejste jistí, zda se ve vašem případě jedná o fobii?  Proto jsme tu! Nejdůležitější je, že jste si vědomi svých obtíží a máte vůli je řešit. Specialisté v NEO Centru vám rádi pomohou. Spojte se s námi, ať už telefonicky nebo elektronicky. Zodpovíme vám jakékoliv dotazy ohledně možností terapie.

Kontaktujte nás

Pokud si stále nejste jistí, zda potřebujete pomoc, neváhejte nás telefonicky či elektronicky kontaktovat. Odpovíme vám na jakékoliv dotazy ohledně léčby fobií.

Specialisté pro tuto službu

Mgr., MgA. Markéta Čermáková
Ředitelka ambulance, Terapeutka, Psycholožka
Bc. et Bc. Markéta Bolková
Adiktolog, Terapeut
Bc. Jiří Vacek, MBA
Ředitel Kliniky 2, Terapeut
Bruer Michael Ramon
Terapeut
Bc. et Bc. Radek Němec
Adiktolog, Terapeut
Bc. et Bc. Radek Němec
Adiktolog, Terapeut

Varianty poskytované léčby

NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení. Program na ambulantních nebo pobytových klinikách.
Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu, kterou chtějí věnovat sami sobě.