Hašiš

05.09.2023

Droga vyrobená z pryskyřice, nacházející se v samičích květech konopí. Přesně to je hašiš, který je do zemí Evropy nejčastěji pašován, i když je možné si ho vyrobit i doma za pomocí několika pomůcek. Jaké jsou účinky návykové látky, jak hašiš poznat a jak léčit závislost na droze, pokud k ní dojde?

Účinky hašiše

Je všeobecně známo, že hašiš má opravdu dlouhou historii. Jde prakticky ruku v ruce s historií lidstva čili už od pravěku. Zatímco dnes je jedná o návykovou látku, dříve se užíval například v rámci nejrůznějších rituálů a během slavností. V starověkých pramenech byste se také dočetli o pojídačích hašiše, kteří tím získávali ony psychoaktivní účinky, které jim THC pocházející z konopí slibovalo. 

Dnes se však hašiš konzumuje hlavně kouřením. S takzvanými „pojídači” bychom se už setkali velmi, velmi zřídka. V porovnání s užíváním klasického konopí jsou účinky hašiše daleko silnější, proto je důležité být obezřetní. Některé druhy hašiše totiž obsahují až 70 % THC čili zejména u těch, kteří dříve drogu neužívali, může dojít k abnormální síle látky.

I když je pravdou, že obecné účinky drogy jsou velmi individuální (závisí od typu osobnosti konzumenta), obecně platí, že:

  • Čas je velmi pomalý, zkreslený, pomalu plyne.
  • Zvuky i barvy jsou jasnější. 
  • Dojít může ke zrakovým nebo sluchovým halucinacím. 
  • Objevují se také pocity depersonalizace.
  • Nezřídka dochází k poruchám krátkodobé paměti.

Příznaky hašiše

Jak poznat, že někdo užil hašiš? Existuje několik typických příznaků, které vám drogu odhalí. Konkrétně je to nepřirozená veselost, také rozjařenost, rozšířené zornice a zarudlé oči. Tep je rychlejší, chuť po jídle je výrazně vyšší, člověka prozradí i jeho pot, respektive zápach potu, který lze přirovnat spálenému listí nebo spálené trávě.

Jak poznat hašiš

Hašiš v současné době existuje v několika provedeních. Kromě tradičního pevnějšího uskupení je k sehnání v podobě oleje. Pokud však zůstaneme u klasické formy, jeho kvalitu poznáte jak na první dotek, tak na první pohled. Hašiš je totiž spíše plastický a po zahřátí v dlaních lepkavý, jemně drolivý. Pokud se však drolí od samotného počátku, není příliš kvalitní vlivem použité pryskyřice, která je jeho základem. 

Co se týče barvy, hašiš je obvykle černý či tmavě hnědý svým odstínem. Psychoaktivní látka THC se nachází v droze ze zhruba 30-90 %.

Jaká jsou rizika

Jedním z hlavních rizik užívání hašiše je samozřejmě vznik závislosti. U závislých jedinců může docházet k takzvaným psychomotorickým poruchám, přetrvávajícímu suchu v krku, také k enormnímu hladu nebo zvracení a průjmům. 

Pakliže s užíváním drogy začíná jedinec, který už trpí špatným duševním stavem, může být náchylnější k dlouhotrvajícím depresím a může mít sklony k sebepoškozování. Objevují se i poruchy vnímání, výpadky paměti a droga, mimo jiné, poškozuje plíce.

Jak léčit závislost na hašiši

Hašiš patří k takzvaným konopným drogám čili léčba závislosti na něm je obdobná jako u ostatních, podobných typů. 

  • Jednou z možností, jak zamezit nepříznivým následkům užívání hašiše a jak se vyléčit ze závislosti na něm je takzvaná akutní intoxikace, kdy v bezpečném prostředí necháme drogu pozvolně odeznít. Trvá to zhruba tři hodiny a je skutečně důležité, aby uživatel pobýval na bezpečném místě. 
  • Nastupuje jistý odvykací stav, který se však nemusí objevit pokaždé. S sebou zpravidla nese stavy, které se podobají kocovině. Dochází tedy k bolestem hlavy, kolísání nálad, k celkové úzkosti nebo k narušení soustředění a koncentrace celkově. 
  • Léčba závislosti na hašiši a jiných konopných drogách také může probíhat za pomoci odborníků. V rámci poradenství a probíhané psychoterapie lze zacílit na potřeby jednotlivce, čímž zvýšit pravděpodobnost vyléčení.

Jak se vyrábí hašiš

Zajímáte se o to, jak se vyrábí hašiš? Níže uvádíme odkaz na Wikipedii, kde se můžete dočíst obecné informace, jaký má vzorec a jak se asi může vyrábět pro vědecké a teoretické znalosti a ze zajímavosti. Nikoliv pro samotné pěstování, distribuci, prodej či užívání.

Odkaz na detail: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ha%C5%A1i%C5%A1

Jaký je dojezd po hašiši

Dojezd po hašiši není příliš dlouhý, účinky odeznívají do tří hodin. Poté však může dojít ke zmiňovanému odvykacímu stavu, kdy se objevují příznaky typické pro kocovinu. Přidat se může agresivita, poruchy spánku, noční děsy nebo zahlenění, také nechutenství.

Jak dlouho je hašiš v krvi nebo v moči či ve slinách?

V porovnání s jinými drogami podobného charakteru hašiš nezůstává v krvi příliš dlouho. Po jednorázovém požití zde zůstává zhruba jeden den (v případě dlouhodobého užívání drogy se výskyt v krvi může detekovat až po dobu jednoho týdne). 

V moči je látka detekována po dobu osmi dnů (při dlouhodobém užívání i třicet dnů), přičemž ve slinách přetrvává maximálně 3 dny.

Jak dostat hašiš z těla

Návykovost či účinky hašiše spočívají hlavně v jedné jediné složce, a to v THC. Úkolem je tedy odbourat psychoaktivní látku z těla, což se může podařit například tím, že budeme pravidelně cvičit, potit se, budeme mít dostatek fyzického pohybu, čímž výraznou měrou zrychlíme metabolismus, a tím i spalování, respektive odbourávání THC z těla.

Při této snaze odbourat drogu z těla se však může stát, že bude déle detekovatelná v krvi. Nejdříve jsou totiž metabolity THC vypuštěny právě do krve, teprve poté se spotřebovávají a vylučují ven.