LSD

05.09.2023

Nejznámější halucinogen nebo také symbol hnutí hippies – LSD neboli diethylamid kyseliny lysergové patří mezi drogy, s nimiž se setkáváme nejčastěji. Jaké jsou konkrétní účinky látky, jak LSD vlastně poznat nebo jak léčit závislost, pokud si ji jedinec na droze vypěstuje? To vše se dozvíte v tomto článku.

Účinky LSD

LSD patří mezi takzvané „halucinogenní drogy” čili látky s halucinogenním účinkem. V jejich popisu práce je měnit kvalitu vědomí, celkovou psychiku i intenzitu a hloubku prožívání. Po užití drogy dochází k ovlivnění smyslového vnímání, také se jinak prožívá okolní realita i člověk samotný. Droga nezpůsobuje halucinace v pravém slova smyslu, mluvíme o takzvaných pseudo-halucinacích, které mají podklad v reálném okolí.

Účinky se objevují zpravidla za půl hodiny, maximálně do devadesáti minut po užití drogy, a setrvávají po dobu 12 hodin. Se zmiňovanými příjemnými stavy se však může vyskytnout i pocit mírného chvění, střídání teplot lidského těla nebo závratě, nevolnosti.

Stavy blaženosti, které jsou ostatně důvodem, proč k užívání LSD dochází, nastupují v extrémní verzi hlavně po užití větší dávky drogy. Mohou však vést k děsivému strachu o život. To je ta druhá strana pomyslné mince. Mezi další nežádoucí účinky LSD patří panická hrůza nebo rapidní změna tělesných proporcí člověka, což s psychikou jedince do značné míry zamává. Navíc se může člověk cítit zmatený, neumí odhadovat vzdálenost, má narušenou celkovou perspektivu.

Příznaky LSD

Příznaky užití této drogy se od ostatních návykových látek příliš neliší. Zpravidla nastupují rozšířené zorničky, ztráta kontroly nad realitou, také se může vyskytnout nespavost, suchost v ústech nebo nechutenství a s tím spojené hubnutí způsobené nedostatkem konzumovaných potravin.

Jak poznat LSD

LSD je drogou známou už od roku 1938, kdy ji syntetizoval Albert Hofmann v laboratořích nejmenované firmy. Dnes se na trhu objevuje ve dvou formách, a to ve formě papírků a gelu. V České republice je rozšířenější první forma, kdy papírky jsou nasáknuté čirou tekutinou (případně se velmi často papírky nahrazují pilulkami nasáknuté téže tekutinou), LSD ve formě gelu je známé hlavně v zahraničí a benefitem této formy je především možnost lépe a přesněji dávkovat množství drogy.

Jaká jsou rizika

Stejně jako jiné drogy, i LSD patří k vysoce rizikovým látkám, s nimiž není radno si zahrávat. Nejen, že dochází ke kolísání teploty lidského těla, krevního tlaku nebo k celkovým nevolnostem a závratím, zejména vysoké množství užívané drogy může způsobit poruchy myšlení, vztahovačnost, také pocity toho, že se člověku někdo snaží ublížit čili takzvanou paranoiu. 

Oproti pervitinu dochází při dlouhodobém užívání k fyzické závislosti, který následně pokládá základní kameny i psychické závislosti. Z ní poté pramení úzkosti a vzniklé deprese, případně může dojít ke vzniku dalších psychických problémů končících na psychiatrii nebo hospitalizací v nemocnici.

Jak léčit závislost na LSD

  • Pokud jste na sobě zaregistrovali závislost na LSD, je nejdříve nutné zachovat klid. 
  • Poté se obrňte trpělivostí a silnou vůlí, která se při odvykání bude hodit. 
  • Přivolejte lékaře, případně lékaře navštivte. Bude nutné být pod dozorem, ať už z důvodu toho, že bude člověk vystrašený, ale také z důvodu vzniku možných halucinací.

Jak se vyrábí LSD

Zajímáte se o to, jak vyrobit LSD? Níže uvádíme odkaz na Wikipedii, kde se můžete dočíst obecné informace, jaký má vzorec a jak se asi může vyrábět pro vědecké a teoretické znalosti a ze zajímavosti. Nikoliv pro samotnou výrobu, distribuci, prodej či užívání.

Odkaz na detail: https://cs.wikipedia.org/wiki/Diethylamid_kyseliny_lysergov%C3%A9

Jaký je dojezd po LSD

Dojezd po LSD čili doba intoxikace je poměrně krátká stejně jako samotné trvání účinků. Tento stav trvá zhruba šest až osm hodin s tím, že se můžeme cítit jako po kocovině. Myšlenky bývají roztěkané, velmi zrychlené, celkově neuspořádané.

Jak dlouho je LSD v krvi a ve slinách či moči?

Jelikož se LSD užívá většinou velmi malé množství, i výskyt ve slinách, krvi nebo moči je poměrně krátký. V krvi se látka rozpozná po dobu dvou až čtyř hodin, v moči je prokazatelná zhruba dvanáct, výjimečně pak dvacet hodin. U slin je to obdobné jako v případě krvi.

Jak dostat LSD z těla?

Účinky látky v tomto případě vyprchají samy. Netrvá to příliš dlouho, maximálně několik hodin, vzniklé stavy však můžete řešit samostatně. Mnoha uživatelům pomáhá se v této době vyhýbat stresujícím místům nebo situacím, případně být jen s těmi, s nimiž se cítí dobře.

Co je to LSD trip?

LSD trip je jen jiné pojmenování sjetí LSD. Je to označení pro zmiňovaný papírek, který je napuštěný návykovou látkou, potištěný nejrůznějšími motivy.

LSD a současnost

I když stále mluvíme o droze, u níž je však pravděpodobnost vypěstování závislosti minimální, i možná proto se látka zkoumá v boji proti nejrůznějším nemocem. V současné době probíhá několik výzkumů, při nichž se vědci zajímají o dopady LSD na těžké migrény či takzvanou psycho-spirituální krizi. 

Bohužel toto zkoumání má i negativní efekt, kterým je fakt, že se dostává mezi stále více lidí a že se stále více medializuje. I to velkou měrou přispělo k tomu, že se z LSD stala velmi nebezpečná droga, stejného rizika jako pervitin nebo kokain.