Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD)

Každý člověk má nějaké své rituály, které dodržuje, aniž by si toho byl vědom. Pokud jej ovšem obavy nutí rituály opakovat tak, až mu to komplikuje běžné fungování, pak nastává problém.

Obsedantně-kompulzivní porucha, neboli OCD (Obsessive-Compulsive Disorder), je řazena mezi úzkostné poruchy. Již z názvu vyplývá, že má dvě části: obsese a kompulze.

Obsese jsou přetrvávající a opakovaně se vracející  nutkavé myšlenky, které vedou k obavám nebo úzkosti. Jejich téma může být jakékoliv, od osobních záležitostí až po rozsáhlé úvahy (např. obava o zdraví naše i blízkých osob, ztráta sebekontroly, znečistění, válka apod.). Může mít i podobu obrazů nebo impulzů.

Nepohodu a napětí, kterou obsese způsobují se jedinec snaží vyrovnávat tzv. kompulzemi, tedy opakujícím se chováním, které má za cíl obsesi zmírnit nebo vyřešit. Samotný akt může mít mnoho podob (např. opakované mytí rukou, častá kontrola tepu, ale také činnost, která zdánlivě nesouvisí, např. určitý počet zaklepání na rám dveří při každém průchodu apod.).

Vzniká tak nekonečný koloběh obsesí, které člověka něčím straší, a po nich následujících kompulzí, jež mají obsese vyřešit.

OCD je rozšířená porucha, kterou trpí 2-3 % populace. Odbornou pomoc vyhledají lidé, kterým myšlenky a chování začnou bránit v běžném fungování, nebo kteří začnou trpět depresemi, což je běžné až u 80 % lidí s OCD.

Jak poznáte obsedantně-kompulzivní poruchu?

  • Objevuje se u vás opakovaně nějaká vtíravá myšlenka, která ve vás vyvolává nepříjemné pocity?
  • Vrací se vám tato myšlenka, i když se ji snažíte ignorovat nebo potlačovat?
  • Jste kvůli takové myšlence nuceni opakovat nějaký vzorec chování?
  • Uleví se vám po vykonání rituálu pouze na omezenou dobu?
  • Omezuje vás takové myšlení a chování v každodenním životě?

Pokud jste si na většinu otázek odpověděli kladně, pravděpodobně se u vás projevuje obsedantně-kompulzivní symptomatika. Pro další posouzení je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Věděli jste?

Mezi nejčastější obsese patří: 

  • strach o zdraví své nebo svých blízkých
  • nutkání ublížit sobě, ostatním lidem nebo zvířatům
  • nutkání k „nepřirozeným“ nebo „nevhodným“ sexuálním aktům
  • nutkání udělat něco kontroverzního nebo nebezpečného.

Potýkáte se s obsesí a/nebo kompulzí?

Týká se výše uvedené právě vás nebo někoho z vašich blízkých? Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem s jakýmikoliv dotazy ohledně možností léčby OCD nebo s obavami, zda vy nebo někdo z vašich blízkých potřebuje pomoc. Proto jsme tu! Nejdůležitější je, že jste si vědomi svých obtíží a máte vůli je řešit. Specialisté v NEO Centru vám rádi pomohou. Spojte se s námi, ať už telefonicky nebo elektronicky. Zodpovíme vám jakékoliv dotazy ohledně možností terapie.

Kontaktujte nás

Neváhejte nás telefonicky či elektronicky kontaktovat. Rádi vám odpovíme na dotazy týkající se léčby a poradíme s možnostmi terapie v NEO Centru.

Varianty poskytované léčby

NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení: program na ambulantní klinice (včetně osobních nebo online sezení) nebo program na pobytových klinikách. Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu a péče, kterou chtějí věnovat sami sobě. Nabízíme služby na pobytových klinikách také pro anglicky mluvící klientelu.

Pobytové kliniky

Moderní, all inclusive prostředí ve vysokém standardu, v odlehlé části Prahy, určené pro malou skupinu klientů.

Ambulantní léčba

Ambulance NEO Centra vám nabízí okamžitou pomoc při řešení vašich problémů prostřednictvím individuálních, párových a rodinných terapií, poradenství ​a koučinku.