Workoholismus (závislost na práci) nastává ve chvíli, kdy se práce stává hlavním tématem v životě jedince. Workoholik kvůli práci přichází nejen o své koníčky a zájmy, ale především o svůj sociální a partnerský život. Workoholismus se může projevovat v různých formách, například jako rostoucí a zdánlivě nezastavitelná psychická posedlost pracovními povinnostmi, ať už v práci nebo mimo pracovní dobu. Tento stav může ohrožovat člověka, který má příliš náročné zaměstnání nebo zaměstnání, které je spojeno s vysokou mírou odpovědnosti či jinými stresovými podmínkami, nebo může trápit člověka, který se z jakéhokoli důvodu ztotožnil téměř výhradně s tím, kým je (nebo s titulem, který zastává) v práci.
Rozeznat workoholismus od běžného zapálení pro práci může být složité. Stejně jako u jiných závislostí se ale mohou objevit určitě odvykací stavy. Takovými projevy mohou být nepohoda a roztěkanost a dokonce zvýšený pocit stresu ve chvílích, kdy z nějakého důvodu není možné pracovat. Postupem času dochází ke zhoršovánípsychických i fyzických stavů (např. nadmíra únavy, vzrůstající pocity prázdnoty nebo celkové zhoršení mezilidských vztahů). Vyskytují se i další příznaky. Pozdním příznakem workoholismu bývá syndrom vyhoření.
U workoholismu bývají ideálním řešením zejména preventivní opatření. Pokud máte pocit, že se vás problémy spojené s workoholismem jakýmkoliv způsobem týkají, tak se s námi můžete poradit. Společně jsme schopni najít a budeme hledat vaše nejlepší řešení. Léčba workoholismu spočívá zejména v psychoterapii, zavedení doporučených úprav životního stylu, objevení nových hodnot (nebo znovuobjevení dřívějších hodnot) a nalezení nových způsobů, jak tyto zdravé hodnoty a záliby / vztahové preference upřednostnit. Tato terapie může pomoci rozpoznat, jak dosáhnout profesních cílů jako součásti bohaté životní tapiserie, a ne na úkor všeho ostatního v životě.
V NEO Centru zacházíme s vašimi dotazy s maximální důvěrností. Ke každému z našich klientů přistupujeme zcela individuálně a přijímáme opatření na ochranu soukromí našich klientů během celého léčebného procesu. Při první individuální konzultaci pečlivě zhodnotíme stav klienta a nabídneme mu léčebný plán přizpůsobený jeho specifickým potřebám a stavu. V boji proti závislosti na workoholismu nabízíme jak možnost ambulantní, tak pobytové (rezidenční) léčby. Než se ovšem domluvíme na podobě spolupráce, důkladně s potenciálním klientem probereme povahu jeho problému a to, jaký nejlepší způsob léčby může NEO Centrum klientovi nabídnout.
Součástí programu NEO Centra je skupinová i individuální terapie a prevence relapsu. Skupinová terapie umožňuje sdílení problémů, emocí a myšlenek s ostatními klienty, a dává tak jedinečnou příležitost získat náhled díky ostatním, ale i zpětnou vazbu na vlastní chování. V rámci léčby jsou pohromadě klienti s různými závislostmi, a díky tomu mohou být povzbuzováni k vzájemné interakci. Všechny závislosti mají společné prvky a podle našich zkušeností je pro klienty prospěšné pracovat s nimi pohromadě.
Neváhejte nás telefonicky či elektronicky kontaktovat. Rádi odpovíme na jakékoliv vaše dotazy ohledně léčby workoholismu (či jiné závislosti) a poradíme s možnostmi terapie v NEO Centru.
NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení. Program na ambulantní klinice (včetně osobních nebo online sezení) nebo na pobytových klinikách. Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu, kterou chtějí věnovat sami sobě. Nabízíme služby na pobytových klinikách také pro anglicky mluvící klientelu.