Závislost na lécích

Problémy s užíváním tlumivých látek a jiných léků jsou v současnosti stále častější. Veškerá léčiva (volně prodejná i na předpis) je nutné užívat dle pokynů lékaře nebo informací z příbalového letáku. Zejména u některých léků se totiž při nadměrné a dlouhodobé konzumaci může vytvořit silná závislost, která dále ovlivňuje nejen zdraví, ale i schopnost zapojit se do běžného života. Rozpoznání závislosti na lécích může trvat poměrně dlouho. Některé léky, na které se časem vytvořila závislost, byly opravdu původně předepsány lékařem, ovšem jejich užívání se prohloubilo a stalo se uživateli únikem před realitou. Představa vysazení takových léčiv bývá pro závislého mnohdy děsivá. V těchto případech je vhodné vyhledat odbornou pomoc. V NEO Centru najdete odborníky, kteří jsou tu pro vás a pomohou vám nastavit vhodnou léčbu.

Kdy vzniká závislost na lécích?

Tlumivé látky a léky na spaní patří mezi nejčastěji zneužívané léky. V případě závislosti lze pozorovat zmatenost, ospalost, špatné soustředění a zhoršení paměti. Pokud člověk užívá léky ve větším množství, než určil lékař, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o závislost. Může to ovšem být jeden z ukazatelů závislosti. U člověka, který je již závislý na lécích se pravděpodobně objeví příznaky jako např. změny nálad, zvýšená snaha sehnat léčivo, lhaní u lékaře za účelem získání předpisu, častější navštěvování různých lékařů nebo shánění financí na nákup dalších léků.

Mezi nejčastější léky, u kterých vzniká závislost patří: Stilnox, Tramal, Lexaurin, Neurol, léky na spaní

Léčba závislosti na lécích?

Za případné problémy s užíváním léků se v žádném případě nemusíte stydět, hlavní je požádat si o pomoc. Závislost na lécích, podobně jako závislost na návykových látkách obecně, vyžaduje individuální a kontinuální léčbu. V případě, že máte strach o sebe nebo někoho ve vašem okolí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

V NEO Centru nabízíme zcela individuální přístup ke každému našemu klientovi a zaručujeme naprosté soukromí a diskrétnost. V rámci osobního setkání pečlivě zhodnotíme vaši konkrétní situaci a nabídneme vám to nejvhodnější řešení. V boji proti závislosti na lécích nabízíme možnost ambulantní nebo pobytové (rezidenční) léčby. Než se ale finálně domluvíme na podobě naší spolupráce, je pro nás vždy důležité poznat vás blíž a dozvědět se o vašem problému co nejvíce.


Součástí programu NEO Centra je skupinová i individuální terapie a prevence relapsu. Skupinová terapie umožňuje sdílení problémů, emocí a myšlenek s ostatními, čímž klient získá nadhled, ale i zpětnou vazbu na vlastní chování. V rámci léčby jsou pohromadě klienti s různými závislostmi. Všechny závislosti mají společné prvky a podle našich zkušeností je pro klienty prospěšné pracovat s nimi pohromadě.

Kontaktujte nás

Týká se výše uvedené právě vás? Nebo si stále nejste jistí, zda vyhledat odbornou pomoc? Proto jsme tu! Nejdůležitější je, že jste si vědomi svých obtíží a máte vůli je řešit. Se zbytkem vám rádi pomohou specialisté v NEO Centru. Spojte se s námi, ať už telefonicky nebo elektronicky. di vám odpovíme na dotazy ohledně možností terapie. 

Specialisté pro tuto službu

Mgr., MgA. Markéta Čermáková
Ředitelka ambulance, Terapeutka, Psycholožka
Bc. et Bc. Markéta Bolková
Adiktolog, Terapeut
Bc. Jiří Vacek, MBA
Ředitel Kliniky 2, Terapeut
Bruer Michael Ramon
Terapeut
Bc. et Bc. Radek Němec
Adiktolog, Terapeut
Bc. et Bc. Markéta Bolková
Adiktolog, Terapeut

Varianty poskytované léčby

NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení. Program na ambulantní nebo pobytových klinikách.
Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu, kterou chtějí věnovat sami sobě.