Závislost na lécích

Problémy s užíváním tlumivých látek a jiných léků jsou v současnosti stále častější. Veškerá léčiva (volně prodejná i na předpis) je nutné užívat dle pokynů lékaře nebo informací z příbalového letáku. Zejména u některých léků se totiž při nadměrné a dlouhodobé konzumaci může vytvořit silná závislost, která dále ovlivňuje nejen zdraví, ale i schopnost zapojit se do běžného života. Rozpoznání závislosti na lécích může trvat poměrně dlouho.

Některé léky, na které se časem vytvořila závislost, byly opravdu původně předepsány lékařem, ovšem jejich užívání se prohloubilo a stalo se uživateli únikem z určitých vnitřních či vnějších problémů. Představa vysazení takových léčiv bývá pro závislého mnohdy děsivá. V těchto případech je velmi vhodné vyhledat odbornou pomoc. V NEO Centru najdete odborníky, kteří jsou tu pro vás a pomohou vám zvážit vašeho zdravotního stavu a případné následné posouzení, vytvořit léčebný plán zaměřený na to, abyste se zbavili závislosti na lécích, které vašemu zdraví škodí.

Kdy vzniká závislost na lécích?

Tlumivé látky a léky na spaní patří mezi nejčastěji zneužívané léky. V případě závislosti lze pozorovat zmatenost, ospalost, špatné soustředění a zhoršení paměti. Pokud člověk užívá léky ve větším množství, než určil lékař, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o závislost. Může to ovšem být jeden z ukazatelů závislosti. U člověka, který je již závislý na lécích se pravděpodobně objeví příznaky jako např. změny nálad, zvýšená snaha sehnat léčivo, lhaní u lékaře za účelem získání předpisu, častější navštěvování různých lékařů nebo shánění financí na nákup dalších léků.

Mezi nejčastější léky, u kterých vzniká závislost patří: Stilnox, Tramal, Lexaurin, Neurol, léky na spaní

Léčba závislosti na lécích?

Za případné problémy s užíváním léků se v žádném případě nemusíte stydět, hlavní je požádat si o pomoc. Závislost na lécích, podobně jako závislost na návykových látkách obecně, vyžaduje individuální a kontinuální léčbu. V případě, že máte strach o sebe nebo někoho ve vašem okolí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

V NEO Centru zacházíme s vašimi dotazy s maximální důvěrností. Ke každému z našich klientů přistupujeme zcela individuálně a přijímáme opatření na ochranu soukromí našich klientů během celého léčebného procesu.  Při první individuální konzultaci pečlivě zhodnotíme stav klienta a nabídneme mu léčebný plán přizpůsobený jeho specifickým potřebám a stavu. V boji proti závislosti na alkoholu nabízíme jak možnost ambulantní, tak pobytové (rezidenční) léčby. Než se ovšem domluvíme na podobě spolupráce, důkladně s potenciálním klientem probereme povahu jeho problému a to, jaký nejlepší způsob léčby může NEO Centrum klientovi nabídnout.

Součástí programu NEO Centra je skupinová I individuální terapie a prevence relapsu. Skupinová terapie umožňuje sdílení problémů, emocí a myšlenek s ostatními, čímž klient získá nadhled, ale I zpětnou vazbu na vlastní chování. V rámci léčby jsou pohromadě klienti s různými závislostmi, a díky tomu mohou být povzbuzováni k vzájemné interakci. Všechny závislosti mají společné prvky a podle našich zkušeností je pro klienty prospěšné pracovat s nimi pohromadě.

Kontaktujte nás

Týká se výše uvedené právě vás nebo někoho z vašich blízkých? Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem s jakýmikoliv dotazy ohledně možností léčby nebo s obavami, zda vy nebo někdo z vašich blízkých potřebuje pomoc. Od toho jsme tu my! Naši odborníci vám rádi zodpoví vaše dotazy týkající se vašich konkrétních potřeb a možností léčby v NEO Centru.

Specialisté pro tuto službu

PhDr. Kateřina Marklová

Odborná ředitelka NEO Centra, Ředitelka K1, Klinická psycholožka, Psychoterapeutka

Bc. Jiří Vacek, MBA

Ředitel Kliniky 2, Terapeut

 

Michael Ramon Bruer

Terapeut

 

Ondřej Dočekal

Terapeut

Mgr. et Bc. Markéta Bolková

Adiktoložka, Zdravotní sestra

Mgr. Adam Schmidt

Terapeut

Mgr. Eliška Šťastná

Terapeutka

Mgr. Zuzana Jandová

Terapeutka

Bc. et Bc. Radek Němec

Adiktolog, Terapeut

Mgr. Miroslava Pešlová

Klinická psycholožka, Terapeutka

Mgr. Nina Zvingerová

Adiktoložka, Terapeutka

Bc. Martina Stralczynská

Terapeutka

Mgr. Adéla Zenina

Adiktoložka, Terapeutka

Mgr. Barbara Janíková

Adiktoložka, Terapeutka

Mgr. Dana Syslová

Adiktoložka, Psychoterapeutka

Varianty poskytované léčby

NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení. Program na ambulantní klinice (včetně osobních nebo online sezení) nebo na pobytových klinikách. Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu, kterou chtějí věnovat sami sobě. Nabízíme služby na pobytových klinikách také pro anglicky mluvící klientelu.

Pobytové kliniky

Moderní, all inclusive prostředí ve vysokém standardu, v odlehlé části Prahy, určené pro malou skupinu klientů.

Ambulantní léčba

Ambulance NEO Centra vám nabízí okamžitou pomoc při řešení vašich problémů prostřednictvím individuálních, párových a rodinných terapií, poradenství ​a koučinku.