Závislost na lécích

Problémy s užíváním tlumivých látek a jiných léků jsou v nynější době stále častější. Nejen léčiva na předpis, ale i ta volně dostupná z lékárny, by se měla užívat dle pokynů lékaře nebo podle příbalového letáku. Zejména u některých typů léčiv se totiž při nadměrné a dlouhodobé konzumaci může vytvořit silná závislost, která ovlivňuje nejen zdraví, ale i schopnost zapojit se do běžného života. Rozpoznání závislosti na lécích může trvat poměrně dlouho a není výjimkou, že původně byla daná léčiva člověku opravdu předepsána. Jejich užívání by však nemělo být únikem před realitou. Představa vysazení ovšem může být děsivá. Jsme tu, abychom pomohli.

Na jakých lécích může vzniknout závislost a jak jí poznám?

 

Tlumivé látky a léky na spaní patří mezi nejčastěji zneužívané léky, v případě závislosti lze pozorovat zmatenost, ospalost, špatné soustředění a paměť.  Pokud člověk užívá léky ve větším množstvím, než určil lékař nebo bez indikace lékaře, nemusí to nutně znamenat, že je přítomná i závislost. Může to ovšem být jeden z ukazatelů, kterého je možné si všimnout. Dále pak je možné pozorovat změny nálady, shánění léčiv, časté obcházení lékařů, či naopak shánění peněz na další léky.

Mezi nejčastější závislosti, se kterými se u léčiv setkáváme patří:

  • Závislost na Stilnoxu
  • Závislost na Tramalu
  • Závislost na Lexaurinu
  • Závislost na Neurolu
  • Závislost na lécích na spaní

Léčba závislosti na lécích

 

Není nutné se za případné problémy s užíváním léků stydět, hlavní je požádat o pomoc. Závislost na lécích, podobně jako závislost na návykových látkách obecně, vyžaduje individuální a kontinuální léčbu. V případě, že máte strach o sebe nebo někoho ve vašem okolí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

V Neocentru nabízíme velmi individuální přístup ke každému našemu klientovi a zaručujeme naprosté soukromí a diskrétnost. Na osobním setkání vždy vaši konkrétní situaci pečlivě zhodnotíme a nabídneme vám to nejlepší řešení pro vás. V boji proti závislosti na lécích vám nabízíme jak možnost ambulantní, tak pobytové (rezidenční) léčby. Než se ovšem domluvíme na podobě naší spolupráce, je pro nás vždy důležité vás poznat a dozvědět se o vašem problému více.

Součástí programu NEO centra je skupinová i individuální terapie a prevence relapsu. Ve skupinové terapii je možnost sdílet své problémy, emoce a myšlenky s ostatními klienty. To s sebou přináší jedinečnou příležitost získat náhled díky ostatním, a i zpětnou vazbu na vlastní chování. V naší léčbě jsou pohromadě klienti s různými závislostmi, věříme, že všechny mají společné prvky a pracovat s nimi pohromadě je dle našich zkušeností pro klienty prospěšné.

Pokud si stále nejste jisti, jakou pomoc a zda ji potřebujete, nebo máte jakékoliv dotazy, rozhodně nás neváhejte telefonicky či elektronicky kontaktovat. Rádi zodpovídáme jakékoliv vaše dotazy ohledně léčby závislosti na lécích (či jiných látkách) v našem zařízení.