Konec školního roku. Radost a stres zároveň?

Autor: Markéta Čermáková, ředitelka Ambulantní kliniky

30.06. 2022

Dnes je poslední školní den. Pro mnohé je spojen s dlouho vyhlíženým koncem školního roku a očekávaným začátkem prázdnin. Den, kdy nastává úleva. Pro mnohé je však spojen i s obavami z hodnocení. Pojďme se trochu zamyslet nad riziky, které dnešní den přináší pro děti a dospívající a nad způsoby, jak jim to my, dospělí, můžeme ulehčit. 

Určitě jste už slyšeli, že známky nejsou všechno a neměli bychom za ně děti trestat. Mnozí z nás to tak dělají a spíše než by dětem nadávali za špatné výsledky, snaží se oceňovat jejich snahu a vyzdvihovat činnosti, v nichž děti vynikají a které je baví, i když třeba nejde o školní výkony. Přesto mi přijde důležité to zopakovat. 

Škola není všechno a známky jsou velmi zjednodušeným vyjádřením hodnocení velmi úzkého zlomku dovedností vašeho dítěte, do velké míry navíc ovlivněného subjektivním vnímám daného pedagoga a nastavením instituce, kterou vaše dítě navštěvuje.

Nedávejte jim proto, prosím, příliš velkou váhu. Vnímejte všechny stránky, které vaše dítě má. Možná mu nejde chemie, ale umí krásně hrát na flétnu. Možná není dobré v češtině, ale je skvělým kamarádem. Navíc – uvědomme si, v jakých podmínkách naše děti poslední roky studují a žijí. Zkuste se ohlédnout za tím, jak náročné pro vás samotné byly poslední tři roky.

Pandemie, válka, nejistota, změny… Tři roky. Jaká část vašeho života to je? Desetina? Nebo ještě méně? Pro naše děti jsou ty tři roky třeba čtvrtinou, třetinou, možná i větší částí jejich života. Taková doba! Uvědomme si, jak náročné období je to pro nás, dospělé a zkusme si představit, jak tato doba asi ovlivnila prožívání našich dětí. Proto doporučuji dnes společně s našimi dětmi oslavit, že jsme to zvládli, jak nejlépe jsme uměli. Celý školní rok! Dejme si něco dobrého ke společnému jídlu nebo si zajděme společně na procházku, nebo se na sebe jenom hezky usmějme a poděkujme si. Bez nároku na výkony a dobré známky.   

Za celé NEO přejeme všem školákům krásné prázdniny plné úžasných zážitků.