Virtuální realita

Mgr. et Bc. Radek Němec
22.2.2024
„Winter is coming“ aneb Jak virtuální realita změní naše životy.

“Winter is coming“ kultovní hláška z ještě více kultovního seriálu Game of Thrones, tedy Hra o trůny v českém znění. Věta, která předvídá blížící se zimní období, které je pro místní svět životu ohrožující, kde lidé bojují o své životy, aby přežily zimní období, které je neurčitě dlouhé. Vyvolává napětí, strach, úzkost, upoutává pozornost.

K této analogii bychom mohli přirovnat událost z únoru tohoto roku, kdy Apple představil svůj nový produkt – brýle Vision Pro. Tyto brýle mají integrovaný displej a umělou inteligenci, která analyzuje okolní prostředí a poskytuje uživatelům informace přímo do jejich zorného pole. Díky specifickým senzorům je možné brýle ovládat gesty rukou, hlasem nebo pohledem. Apple integroval tyto brýle do svého ekosystému, což z nich dělá velmi dynamický nástroj pro propojení s ostatními produkty. Umožňují vytvoření virtuální kanceláře, interakci s lidmi po celém světě a uchování vzpomínek ve 3D formě. Tento krok vpřed v interakci s digitálním světem nabízí nové možnosti využití technologií ve všech oblastech našich životů. Nicméně je důležité mít na paměti možné negativní dopady, jako je ztráta kontaktu s přítomností a realitou.
V dnešním digitálně, technologicky propojeném světě nejsou závislosti jen o látkách. Snažíme se to stále zmiňovat, přesto je to stále důležité opakovat, protože jak víme z bible, není nic nového pod slunce, ale je nutné to stále do kola opakovat, protože zrovna bude poslouchat někdo kdo předtím nedával pozor. V našem oboru se potýká s nelátkovými závislostmi stále více lidí, jako jsou závislosti na technologiích, sociálních sítích nebo dokonce na pracovním vytížení. Tyto závislosti mohou mít vážné důsledky na naše zdraví a kvalitu života. Vnímáme obrovsky vzrůstající tendenci vzniku úzkostí, depresivních stavů, vyhoření, ztráty smyslu života, celkové životní nepohody, která plyne z užívání sociálních sítí, digitálních her, virtuálního světa. Toto nadměrné používání sociálních sítí a digitálního světa celkově vede k závislosti na vlastní validaci od ostatních nebo k neustálému porovnávání sebe sama s ostatními, což může mít obrovsky negativní dopad na sebevědomí, sebehodnotu a celkové duševní zdraví.

S touto novou technologií přichází jedno z obrovských rizik nadměrného používání a závislosti. Riziko odpojení od světa, od reálného světa, který žijeme, tak že se stane virtuální realita novým světem, novým životem jedince. Lákavá vyhlídka skrz strávení více času a připojení k digitálnímu světu, by znamenala ztracený kontakt se skutečným světem kolem sebe. Již nyní když otevíráme mobil, dostáváme do sebe vědomě či nevědomě dávku dopaminu. Již nyní sledujeme nárůst depresí a úzkostí u mladých lidí ve věku 13 až 21 let přes 50 %, s tím spojené nárůsty v pokusech o sebevraždu, či dokonané sebevraždy, jak u nás, tak ve světě.

Potýkáme se s klienty, kteří neumí žít tady a teď, neumí žít vlastní životy, ztrácí a postrádají zodpovědnost za své vlastní žití. To vede k velkým úzkostným a depresivním stavům. A nyní mluvíme stále pouze o mobilních telefonech či herních konzolích či počítačích. Příchodem virtuální reality spojené s brýlemi, by tato problematika byla ještě více ohrožená a mohlo by to znamenat drtivý dopad na lidské duševní prospívání. Jako lidé se nestačíme vyrovnávat s těmito momentálními nástrahami, kdy život a digitalizace probíhá v rychlosti, která se jen těžko dá zvládnout s klasickými obrannými mechanismy, kterými je normální člověk vybaven. To vše propojeno s příchodem umělé inteligence, kterou se mnozí snaží uchopit, ale stejně tak vyvolává děsivé výrazy v mnohých obličejích lidí, kteří díky ní mohou přijít o práci. Vidíme tak kolem sebe nepřirozený vývoj. S velkou jistotou, kterou vidíme v našich terapeutovnách či ordinacích můžeme říct, že digitalizace často ničí lidské životy, nyní velmi křehké životy dospívající generace, která v momentální situace má jedny z nejhorších prognóz na své duševní zdraví do budoucích let. Velké zásobení mozku dopaminem, který zajišťují již teď sociální sítě, aplikace jako TikTok, Instagram, počítačové hry, pornografie a další, bude prohloubeno do ještě větších rozměrů, a obyčejný život tak logicky nebude jedinci stačit.
Je důležité se ptát, zda jsme jako lidstvo skutečně připraveni na takovou technologickou inovaci a jaké to bude mít důsledky pro naši společnost. Budou brýle Vision Pro podporovat naši produktivitu a komunikaci, nebo nám budou sloužit destruktivně, brát čas, poutat naši pozornost a dávkovat dopamin? Máme dostatečné zkušenosti a znalosti, abychom správně řídili své používání těchto technologií a minimalizovali negativní dopady na naše životy? Je stěžejní, abychom si byli vědomi potenciálních rizik nelátkových závislostí spojených s novými technologiemi, jako jsou brýle Vision Pro. Můžeme přemýšlet o tom, zda to není podobné jako si injekčně dát heroin – přináší to krátkodobé uspokojení, ale může vést k vážným zdravotním a sociálním problémům.

Přesto, mluvíme zde o první verzi této technologie od Apple, byť na světě některé stejné produkty existují, přesto se očekává, že Apple se podaří to, co vždy, přinést to do života klasických uživatelů. Nyní je verze spíše pro nadšence, odbornou veřejnost. Pár měsíců, možná let potrvá, než to bude pro klasické uživatele. Samozřejmě pamatujeme také na případné využití v terapeutickém prostředí, nutnost online terapií by proto mohla být více konstruktivní, nebo také v případě relaxačních technik pro jedince.

Ale co když už bude pozdě?