Jak přežít přijímací zkoušky bez újmy: 6 tipů pro rodiče a jejich děti

Markéta Miláčková
8.3.2024

Nespavost, potíže s jídlem a zažíváním, úzkosti, panika, depresivní propady, sebepoškozování – 6 tipů jak přežít období přijímacích zkoušek bez těchto symptomů

Blíží se polovina dubna a deváťákům a jejich rodinám vrcholí stresové období. Až 40 procent žáků devátých tříd základních škol vykazuje (podle studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kterou loni zpracovali v základních školách (Zdroj: ČTK)) známky střední až těžké deprese a 30 procent z nich známky úzkosti. U nás v ambulanci se setkáváme i s případy, kdy studenti pod tlakem z přijímacích zkoušek trpí nespavostí, potížemi s jídlem, panickými stavy, sebepoškozováním či dokonce myšlenkami na sebevraždu. To je samozřejmě vrcholek ledovce, nicméně snad nikdo, koho se to nějak týká, nezůstává kolem procesu přijímacího řízení na střední školy, klidný.

Deváté třídy základních škol loni opustilo podle údajů Ministerstva školství více než 100 tisíc žáků, což bylo o desetinu víc než rok předtím. Míst pro budoucí středoškoláky je přitom méně. Počet končících deváťáků se nesníží ani letos, a navíc podle odhadů Českého statistického úřadu neklesne výrazně počet těchto dětí do roku 2030. Stres pro rodiny deváťáků začíná už dlouhé měsíce před přijímačkami. Aby se žáci dostali na vysněnou školu, odsunou veškerý volný čas a budou se až do dubna věnovat doučování. V těchto týdnech několikaměsíční náročné období vrcholí pro žáky i jejich rodiče. Pojďme se podívat na několik tipů, které mohou pomoci přežít tento stres bez vážnějších následků – pokud jste ještě nezačali, je nejvyšší čas.

  1. Připravte se na těžké období a dávkujte síly

Je dobré rozplánovat přípravu a odpočinek. Když víme, že poběžíme maraton, nevydáme všechny síly na začátku a budeme se cestou pravidelně občerstvovat. Je tedy dobré počítat s regenerací, odpočinkem a netlačit pouze na přípravu. Studenti/žáci i rodiče by díky plánu mohli být více v klidu, že příprava probíhá adekvátně i ve chvílích či dnech, kdy se odpočívá. V organismu se v takovém období mohou odplavovat chemické látky vyprodukované stresem. I když je toho potřeba stihnout ještě hodně a času je málo, je potřeba na odpočinek nezapomínat a nevyšťavit se přípravou natolik, že by nezbyly síly na samotný výkon.

  1. Zkoušky na nečisto

Když vím, co mě čeká, snižuje se míra stresu v dané zátěžové situaci. Když jsem méně ve stresu, mohou lépe fungovat moje kognitivní funkce – lépe se soustředím, lépe se učím nové i vybavuju dříve naučené informace. Pokud můžete, využijte. Pokud vám to např. Finanční situace neumožňuje, zkuste nasimulovat zkouškovou situaci co nejvíc doma. Mnohé základní školy nabízejí svým žákům přípravu na přijímačky zdrama – i tam lze najít či požádat o “zkoušky nanečisto”.

  1. Využijte pomoci a podpory, vyhýbejte se stresorům

Jste v tom společně – rodiče, děti, další lidi ve vašem okolí. Využijte podpory a nenechte se stáhnout davovou hysterií. Skupina lidí má obrovskou sílu – hlídejte si proto, zda se pohybujete ve skupině, která vás spíše podpoří a zklidní, nebo zda vás spíše zatěžuje a stahuje do těžkých emocí a myšlenek. V takovém případě se raději takovému společenství vyhýbejte, alespoň v době, kdy je to pro vás náročné.

  1. Srovnejte si priority

Přijímačky zajisté ovlivní následující studium, nesnižujme jejich význam, ale v životě jsou i důležitější hodnoty (každá rodina má jiné) a alternativní životní cesty. Mluvte o tom společně, snažte se podpořit sílu a soudržnost vaší rodiny i tím, že budujete i jiné zážitky než přípravu na přijímačky. Navíc, kdo z nás ví, jak bude naše společnost vypadat v době, kdy budou současní deváťáci vstupovat na pracovní trh? Zdá se, že schopnost přemýšlet, adaptovat se, být si vědom svých emocí a pracovat s nimi i s důsledky stresu, dobře komunikovat a vytvářet funkční vztahy v širší komunitě, bude stále důležitější.

  1. Naučte se relaxovat

To doporučujeme rodičům i dětem. Můžete tak povolit alespoň trochu napětí a nabrat síly do další etapy a budete-li relaxace provozovat společně, získáte i společné zážitky a upevníte pocit, že jste v tom společně. Relaxací je celá řada, návody či přímo namluvené relaxace je možné najít na internetu – vyzkoušejte a najděte si, co vám vyhovuje. Bude vám pomáhat odplavit každodenní stres a napětí z přijímaček by nemělo růst, nebo alespoň ne tak rychle. Jeden z tipů máme přímo zde – lehněte si na zem na rovnou podložku, hlavu si můžete podložit polštářkem. Položte ruce na břicho, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech, vnímejte, jak vám ruce stoupají a klesají v závislosti na tom, jak se nadechujete a vydechujete. Chvíli to jen vnímejte. Postupně si začněte představovat, že ten dech pulzuje jako mořské vlny a že každý výdech odnáší z vašeho těla kousek napětí… Cítíte, jak se pomaličku, postupně uvolňujete… Kdo chce, může si k tomu pustit příjemnou klidnou hudbu či zvuky moře…

Komu tento způsob nefunguje a ležením v něm spíše stoupá neklid z nečinnosti, může začít relaxacemi, které vycházejí z kontrastu napětí a uvolnění, např Jacobsonovou relaxací. Jistě si najdete vlastní způsob. Důležité je udělat si pro relaxaci čas a prostor a netlačit na pilu – nejde o výkon, ale o jeho protiváhu.

  1. Kontaktujte odborníka

Pokud nic nepomáhá, nebojte se kontaktovat odborníka. Terapeut s vámi vaši situaci probere, společně najdete konkrétní způsoby úlevy. Přijďte raději včas. Signály, že stres a jeho následky přerůstají běžnou míru, můžou být následující: potíže s usínáním nebo časté buzení, nevysvětlitelné neadekvátní návaly strachu, výrazně větší podrážděnost kazící dosud dobré vztahy, různé zdravotní obtíže (zažívání, ekzémy, bolesti pohybového aparátu) a další.


Photo by Ben Mullins on Unsplash