Závislost na alkoholu

Alkohol je běžnou součástí naší společnosti, je ale také návykovou látkou, na kterou může vzniknout silná závislost. Rozlišit pití „s mírou“ od toho škodlivého je někdy velmi náročné. Závislost na alkoholu se totiž může rozvíjet poměrně dlouho a nenápadně. Není ale žádným selháním, pokud se alkohol nedaří držet pod kontrolou. Požádat o pomoc pro sebe či své blízké naopak dokazuje velké odhodlání.

Jak poznáte závislost na alkoholu?

Nadměrné pití alkoholu negativně ovlivňuje všechny aspekty lidského života. U člověka, který je závislý, lze pozorovat příznaky, jako jsou např. zanedbávání povinností kvůli pití, zvyšování dávky alkoholu a lhaní o jeho vypitém množství, zvýšenou agresivitu pod vlivem nebo abstinenční příznaky, pokud alkohol nemá. Pro okolí ovšem může být náročné si pití v počátku všimnout. Typicky totiž dochází k jeho skrývání.

Závislost na alkoholu se také projevuje častými myšlenkami na alkohol, ztrátou kontroly nad vypitým množstvím, vynecháváním zájmů, nutností se napít hned ráno a možnými výpadky paměti, kterým se někdy říká „okénka“.

Kromě dopadů na společenský život a psychický stav má navíc alkohol vliv i na fyzické zdraví. Dlouhodobá konzumace může vyústit v problémy s játry, někdy i žaludkem či žlučníkem.

Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

V případě, že máte strach o sebe nebo někoho ve vašem okolí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Není třeba se obávat nebo se stydět.

V NEO Centru přistupujeme ke každému našemu klientovi zcela individuálně a zaručujeme naprosté soukromí i diskrétnost. V rámci osobního setkání vždy pečlivě zhodnotíme stav klienta a nabídneme to nejlepší možné řešení. V boji proti závislosti na alkoholu nabízíme jak možnost ambulantní, tak pobytové (rezidenční) léčby. Než se ovšem domluvíme na podobě spolupráce, je pro nás důležité poznat vás blíž, a dozvědět se tak co nejvíce o vašem problému.

Součástí programu NEO Centra je skupinová i individuální terapie a prevence relapsu. Skupinová terapie umožňuje sdílení problémů, emocí a myšlenek s ostatními, čímž klient získá nadhled, ale i zpětnou vazbu na vlastní chování. V rámci léčby jsou pohromadě klienti s různými závislostmi. Všechny závislosti mají společné prvky a podle našich zkušeností je pro klienty prospěšné pracovat s nimi pohromadě.

Léčba závislosti na alkoholu se v první řadě zaměřuje na identifikování příčin, které závislost způsobily. V další fázi dochází k nastavování životních změn. Jedná se o náročný a zcela individuální proces. Pro uzdravení klienta bývá zásadní schopnost čelit různým situacím i za střízlivého stavu. K léčbě patří i uvědomění si, že alkohol je ve světě všudypřítomný. Součástí práce s problémy s užíváním legálních návykových látek tedy není je ignorovat, ba naopak. S klienty intenzivně pracujeme na tom, jak zvládat společenské situace spojené s alkoholem i případný tlak okolí.

Kontaktujte nás

Týká se výše uvedené právě vás? Nebo si stále nejste jistí, zda vyhledat odbornou pomoc? Proto jsme tu! Nejdůležitější je, že jste si vědomi svých obtíží a máte vůli je řešit. Se zbytkem vám rádi pomohou specialisté v NEO Centru. Spojte se s námi, ať už telefonicky nebo elektronicky. di vám odpovíme na dotazy ohledně možností terapie. 

Specialisté pro tuto službu

Mgr., MgA. Markéta Čermáková
Ředitelka ambulance, Terapeutka, Psycholožka
Ondřej Dočekal
Terapeut
Bc. Jiří Vacek, MBA
Ředitel Kliniky 2, Terapeut
PhDr. Kateřina Marklová
Odborný ředitel, Psycholog, Psychoterapeut
Bruer Michael Ramon
Terapeut
Mgr. Miroslava Pešlová
Klinická psycholožka, Terapeutka
Mgr. Nina Zvingerová
Adiktolog, Terapeut
Bc. Jakub Zahradníček
Terapeut
Bc. Jakub Zahradníček
Terapeut
Mgr. Miroslava Pešlová
Klinická psycholožka, Terapeutka
Mgr. Petra Kolovecká
Terapeut
Mgr. Kateřina Mezlíková
Psycholog, Terapeut

Varianty poskytované léčby

NEO Centrum nabízí svým klientům dvě varianty řešení. Program na ambulantních nebo pobytových klinikách.
Záleží na konkrétních potřebách klientů, typu obtíží, s nimiž se potýkají, a intenzitě přístupu, kterou chtějí věnovat sami sobě.